Intel Panther Lake Göründü: Xe3-LPG ‘Celestial’ GPU Mimarisi

Bir Intel grafik donanım mühendisi, LinkedIn’deki iş tanımında Panther Lake olarak bilinen yeni bir CPU mimarisinin kod adını açığa çıkardı. Mühendis iş tanımını sonrasında düzenledi lakin iş işten geçti. Alınan ekran görüntülerinde mavi takımın gelecek entegre GPU ve CPU mimarileri hakkında bilgiler yer alıyor.

Bu gizemli mimari hakkında hiçbir şey bilinmiyor, ancak iGPU’nun Intel Xe3 Celestial GPU mimarisinin bir versiyonu üzerinde çalışacağını biliyoruz. Panther Lake ve benimsenen entegre grafik çözümleri, LinkedIn profiline göre Intel Architecture Day 22’de duyurulacak.

Verilen ayrıntılara göre, Panther Lake ve ilgili tümleşik grafik işlemcisi, Meteor Lake, Arrow Lake ve Lunar Lake’ten sonra piyasayada olacak. Intel muhtemelen Lunar Lake platformunu 2024-2025 yılında piyasaya sürecek. Panther Lake ise 2025-2026 civarında gün yüzüne çıkacak.

Bu zaman çizelgesine dayanarak, Panther Lake’in (bir CPU mimarisi olarak) Intel’in 2024’ün ikinci yarısında gelmesi planlanan 20A üretim sürecini kullanacağını tahmin ediyoruz. 2nm olarak da bilinen 20A, Intel için önemli bir kilometre taşı olacak. Bu tarihlerde bir çipin fiziksel özellikleri artık nanometre cinsinden doğru bir şekilde ölçülemeyecek. Bunun yerine, çipler angstrom cinsinden veya metrenin on milyarda biri olarak ölçülecek.

LinkedIn açıklamasıyla ortaya çıkan bir gerçek daha var; Celestial grafik mimarisi yalnızca harici değil, entegre GPU’larda da kullanılacak. Celestial, Arc Alchemist ve Battlemage’den sonra gelecek ve mavi takımın üçüncü nesil GPU mimarisi olacak.

Alder Lake Raptor Lake & Refresh Meteor Lake &
Arrow Lake
Lunar Lake Panther Lake
CPU serisi 12. Nesil Core  13. Nesil 14. Nesil Core 15. Nesil Core 16. Nesil Core
Çıkış Tarihi 2021-2022 2022-2023 2023-2024 2025+ 2026+
Graphics µArch
Xe-LP

Xe-LP

Xe-LPG

Xe²-LPG

Xe³-LPG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir