Hiroşima saldırısının son tanığıydı

Hiroşima saldırısının son tanığıydı
Hiroşima saldırısının son tanığıydı

O anlara şahit olmuş. Dünyanın gördüğü en kanlı saldırıdan canlı kurtulmuştu. 96 yaşında hayatını kaybetti. ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’nın Hiroşima kentini atom bombasıyla vurduğu saldırıdan sağ kurtulan Sunao Tsuboi hayatını kaybetti. Tsuboi, olayın son tanığıydı. Amerika Birleşik Devletleri’nin kente atom bombası attığı 1945’te 20 yaşındaydı.

O anlara tanık olan Tsuboi, bombalamanın olduğu gün üniversiteye gitmek için yoldaydı. Patlamanın sıfır noktasına 1 kilometreden uzakta olmasına rağmen tüm vücudu yanan Tsuboi, ülkedeki “atom bombası ve hidrojen bombasından kurtulanlar” organizasyonun da başkanlığını yaptı.

Ailesi, 96 yaşındaki Tsuboi’nin kalp ritim bozukluğu nedeniyle 24 Ekim’de hayatını kaybettiğini açıkladı. Eski Amerikan Başkanı Barack obama, 2016’da Hiroşima’ya düzenlediği ziyarette Tsuboi ile kısa süreli görüşmüştü.

ABD’nin atom bombalı 2 saldırısında en az 140 bin kişi hayatını kaybetmişti. Japonya ise iki şehirdeki ölümlerin 500 bine yakın olduğunu açıklamıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*