Hepimizin Daha Önce Mutlaka Gördüğü Durağan Hayattan Tablolar: Natürmort Nedir?

Natürmort eserler, büyüsü ile sıradan nesneleri yeni şekillerde nasıl göreceğimizi öğretmek için kullanıyor.  Nesneler, belirli bir düzenlemeye göre yerleştirildiğinde ve boya, mürekkep, pastel veya başka herhangi bir ortamla yakalandığında yepyeni bir anlam kazanıyor. Bu yazımızda natürmort nedir, ünlü natürmort ressamları ve ünlü tabloları inceleyeceğiz.

Natürmort nedir?

Natürmort, konusu cansız varlıklar (ölü hayvanlar) veya nesneler (meyveler, çiçekler, vazolar, vb.) olan resimlere verilen isimdir. Manzara resimleri ve portrelerin yanı sıra çeşitli objeleri bir araya getiren bir resim olarak da bilinir.

Natürmort çiçek, sebze, meyve, eşya ve cansız nesnelerin resmedilmesi sanatıdır.

Çevremizdeki canlılar ve hareketsiz doğa unsurları dışındaki nesneler; çiçekler, meyveler ve küçük hayvanlar konu olarak seçilir. Nesneler, pratik kullanımlarının yanı sıra simgesel bağlantılar açısından da önemlidir.

Natürmort, sanat tarihine yayılan bir türdür.

Günlük yaşamdan nesnelerin görüntüleri ile dekore edilmiş eski Mısır mezarlarından yeni teknikler, şekiller ve stiller deneme fırsatı sunan çağdaş sanat eserlerine kadar her yerde bulunabilir. Bu tür, kentleşmenin ev, kişisel eşyalar ve ticarete daha fazla vurgu yapmasına neden olduğu 17. yüzyılda Hollanda’da özellikle popüler hale geldi.

Natürmort, Fransızca “ölü doğa” anlamına gelen bir kelime olup, sanat eserlerinde doğal nesnelerin ya da doğa manzaralarının resmedildiği tablolara verilen isimdir.

Bu tür resimler genellikle gerçekçi bir tarzda yapılır ve doğal nesneleri çok detaylı bir şekilde tasvir eder.

Örneğin çiçekler, meyveler, bitkiler, hayvanların yanı sıra bazen ev eşyaları, kayalar ve benzeri nesneler gibi doğal nesneleri içeren gerçekçi bir şekilde resmedilmiş görüntülerdir.

Natürmort resimler genellikle doğal manzaraların güzelliğini ve zarafetini yansıtmak için yapılır.

Natürmort resimlerinin özellikleri ise şunlardır:

  • Doğal nesnelerin gerçek görüntülerinin yansıtılmasını amaçlar.

  • Doğal nesnelerin resmedildiği görüntülerdir.

  • Genellikle güzel ve zarif görüntülerdir.

  • Natürmort resimlerinde, ayrıntılı detaylara önem verilir. Bu sayede, doğal nesnelerin gerçek görüntüleri yansıtılmaya çalışılır.

  • Natürmort resimlerinde, doğal tonlarda renkler kullanılır.

Dünyanın en ünlü natürmort ressamları Jean B. Simeon Chardin, Paul Cézanne, Salvador Dali ve Vincent Van Gogh’dur.

Meyve Sepeti (c. 1595)

Sanat eseri, basit bir natürmort sahnesini tasvir ediyor. Caravaggio canlı ve cesur bir üslupla ölü yapraklar, sarkık sarmaşıklar ve hatta enfeksiyon kalıntılarını tasvir etmiş. Belki de bu, hayatın kusurları için bir metafordur.

Peynirli, Bademli ve Simitli Natürmort (1615)

Bu sanat eserinin anlamı tam olarak anlaşılamamıştır. Bu bir ılımlılık işareti veya Son Akşam Yemeği’ne bir gönderme olabilir ya da belki de bir lüks ve zenginlik gösterisidir. Başlıkta belirtilenlere ek olarak, bu görsel kremalı turta, incir ve baget içerir. Altın Venedik camı uzaktan görülebilir.

Porselen Meyveli Natürmort (1630)

Porselen üzerindeki meyve natürmortu, sahneyi aydınlatan ve resmin her bir öğesinin şeklini vurgulayan loş ışıkla bir masanın üzerine yerleştirilmiş çok sayıda meyveyi gösterir. Van Es bu eseri 1630’da tamamladı ve tarihin en ikonik natürmort resimlerinden biri olmaya devam ediyor.

Kemanlı ve Cam Toplu Vanitalar (1628)

Pieter Claesz, sanatsal anlayışını bu sanat eserinde sunuyor. Aydınlatma, gözlemcinin bakışını farklı özelliklere çekiyor. Son damlasına kadar dökülen bir bardak, dünyevi zevklerin geçiciliğini temsil eder gibidir. Cep saati izleyiciden uzağa bakıyor ve sanki birisi zamanın mistik özelliklerini anlamaya çalışıyormuş gibi arkası açık. Keman, yay perdeler arasındaki açıda olacak şekilde zemine açılı olarak yerleştirilmiştir.

Cam Vazoda Çiçekler (1704)

Bu başyapıt, Ruisch’in en ünlü eseridir ve yeteneğini kariyerinin zirvesindeyken gösterir. Açan çiçeklerin hoş ve büyüleyici kokusu bakanın burun deliklerini doldurur. Böcekler, kelebekler ve diğer böcekler çiçekten çiçeğe, tomurcuktan tomurcuğa kanat çırparlar. Bazıları en lezzetli poleni arıyor gibi görünürken, diğerleri düzenlemelerinin tomurcukları ve yaprakları üzerinde sessizce oturuyor ve çevrelerini hissetmek için antenlerini aralıklı olarak farklı yönlerde hareket ettiriyor.

Ayçiçekleri (1889)

Vincent Van Gogh’un Ayçiçekleri tablosu en ünlü eserlerinden biridir. Fransa’nın en güneyindeki Arles şehrinde yapmıştır. Van Gogh, bir kapta ayçiçekleriyle üç farklı sarı tonunda “başka hiçbir şey” olmayan beş büyük resim yaptı. Bu yaklaşımda, zarafeti korurken belirli bir renkte birçok değişiklikle natürmort yağlı boya üretmenin mümkün olduğunu kanıtladı.

Natürmort Yaşam (1956)

Salvador Dalí, “Nükleer Mistisizm” olarak adlandırdığı bir aşamada Living Still Life’ı yarattı. Genellikle farkındalık ve kuantum teorisi arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalışan birçok fikirden oluşur. Sanat eseri 1956’da tamamlandı ve şu anda St. Petersburg’daki Salvador Dalí Müzesi’nde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir