Genç kadına insanlık dışı muamele

Genç kadına insanlık dışı muamele
Genç kadına insanlık dışı muamele

Başkentte bir kadın, İran yasalarına göre zorunlu olan başörtüsünü takmadan dışarı çıktı. Tahran polisi buna müsaade etmedi. Genç kadının yanına yanaşan beyaz polis arabasından 3 polis indi, başörtüsüz kadını gözaltına almaya çalıştı, kadın ise direnmeye başladı Ancak polislerin kullandığı yöntem çok dikkat çekti.

İki polis tarafından kolları ve bacaklarından tutulan kadın polis aracına bindirilmek istendi, aracın içindeki kadın polis başörtüsüz kadını içeri çekebilmek için köpek yakalama aletini kullandı.

Bu yetmezmiş gibi diğer polisler ise kadını saçından ve kollarından sıkı sıkıya tuttu, sert müdahalede bulunarak içeri sokmaya çalıştı. İnsanlık dışı o görüntülere tepkiler, İranlı bir kadın aktivistin videoyu sosyal medyaya yüklemesiyle çığ gibi büyüdü. Birçok kullanıcı polisleri kınadı.

Konuyla ilgili açıklama yapan tahran polisi önce görüntülerdeki kadının hakaret ve saldırganlık nedeniyle gözaltına alındığını, polisin ahlaki yasal yönergelerini ihlal ettiği için de farklı bir şekilde müdahale edildiğini söyledi daha sonra ise görüntülerdeki polislerin açığa alındığını duyurdu.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*