“Fransa’nın tuhaf Türkiye takıntısı”

"Fransa’nın tuhaf Türkiye takıntısı"
"Fransa’nın tuhaf Türkiye takıntısı"

“Fransa’nın Mağrip’te Türkiye’ye garip takıntısı”. Bu başlık Fransa’nın önemli gazetelerinden Le Monde’daki bir makaleye ait. Gazete Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un son yıllarda Türkiye’yi hedef alan sözlerini “Türkiye’ye dönük tuhaf bir saplantı derecesine varan açıklamalar olarak niteledi.

Gazetenin internet sitesinde birinci sayfadan yer verilen makalede, “Macron, Erdoğan’a çok fazla odaklanarak, mağrip yani kuzeybatı Afrika’daki Fransız etkisine yönelik en ciddi tehditlerin daha çok Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden geldiğini unutuyor” görüşüne yer verildi.

Orta Doğu Uzmanı Tarihçi Jean Pierre Filiu imzalı makalede, Macron’un Paris ve Cezayir arasında gerginlik yaratan “Türkler tarafından taşınan dezenformasyon ve propagandayla Cezayir iktidarının tarihi yeniden yazdığı, Fransız sömürgesinden önce bir Cezayir halkı olduğundan söz edilemeyeceği ve Cezayirliler ‘in Osmanlı sömürgesini unutarak, yalnızca Fransa’ya saldırdığı” sözlerine atıfta bulunuldu.

Makalede, “Umalım ki, Macron’un Cezayir rejimine yönelik kısa süre önce gösterdiği anlayış, birleşik Arap Emirlikleri’nin bölgedeki planlarının hedefindeki ülkeler için de gelir. Aksi takdirde, Fransa-Mağrip ilişkileri, Türkiye’nin sebep olmadığı ancak doğal olarak faydalanacağı, artan bir türbülans alanına girecektir” tespiti yapıldı.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*