Fınancıal Tımes’tan Türkiye ABD analizi

Fınancıal Tımes'tan Türkiye ABD analizi
Fınancıal Tımes'tan Türkiye ABD analizi

“Türkiye’nim savaş jeti arama çabaları, Bıden’ı zora sokuyor” gözler İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleşecek Erdoğan-Bıden görüşmesine çevrilmişken dikkat çeken bu başlık, İngiliz Fınancıal Tımes Gazetesi’ne ait. Fınancıal Tımes, ABD Türkiye ilişkileri üzerine bir makale hazırladı.

O makalede, “Türkiye’nim savaş jeti sorunu var. Onlarca yıllık NATO üyesinin ABD tarafından 100 adet yeni nesil F-35’lerin teslimi iptal edildi.”
İfadelerine yer verildi, “Ankara kendi hava sistemini hazırlamaktan çok uzak olduğu için Washington’dan 40 adet yeni f16 satın alma talep ediyor” denildi.

Türkiye’nin Aralık 2020’den beri ABD’nin yaptırımları altında olduğuna dikkat çekildi, ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmanın ABD ile batılı müttefikleri arasında gerilimi yumuşatabileceği de kaydedildi.

S-400 sorununun en büyük kriz olduğu belirtilen makalede, “Bu durum Bıden yönetimini sıkıştırıyor. Herhangi bir önkoşul olmadan F-16 satışına yeşil ışık yakılması, Türkiye’yi eleştirenler tarafından “Hoş görülmez yatıştırma” olarak görülecek” denildi. F-16 satışının olası iptal durumu için ise Ankara’nın Rusya’ya yakınlaşmasına neden olacağı yorumu yapıldı.

O yakınlaşmanın Türkiye’nim aleyhine olacağı, daha fazla ABD yaptırımlarını tetikleyebileceği belirtildi.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*