Fed’den 75 baz puan artışı: 28 yıl sonra birinci

Son dakika haberi! ABD Merkez Bankası (Fed), siyaset faizini 75 baz puan artışla yüzde 1,50-1,75 düzeyine çıkardı.

Böylelikle Fed 1994 yılından bu yana en sert faiz artışını gerçekleştirmiş oldu.

Karar metninde Fed, yüzde 2’lik enflasyon amacına dönme konusunda güçlü bir taahhüde sahip olduğuna vurgu yaptı.

KARAR 1’E KARŞI 10 OYLA ALINDI

Fed’den yapılan açıklamada, faiz oranının artırılması kararının 1’e karşı 10 oyla alındığı, Kansas City Fed Lideri Esther George’un 50 baz puan artırılması tarafında oy kullandığı aktarıldı.

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) azamî istihdam ve uzun vadede yüzde 2 enflasyon elde etmeyi amaçladığı vurgulanan açıklamada, bu amaçların desteklenmesi için federal fon oranının yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltilmesine karar verildiği ve devam eden artışların uygun olacağının varsayım edildiği bildirildi.

Bankanın haziran toplantısında kararlaştırdığı 75 baz puanlık artış 1994’ten bu yana tek seferde gerçekleştirilen en süratli faiz artışı oldu.

İVMELENEN ENFLASYON FED’İN ÜZERİNDEKİ BASKIYI ARTIRMIŞTI

ABD’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının akabinde süratli ekonomik toparlanmayla gelen yüksek enflasyon baskısıyla 2021’in son çeyreğinde Fed’in para siyaseti tonu değişmeye başlamıştı.

Geçen yıl kasım toplantısıyla varlık alımlarının suratını düşürmeye başlayan Fed, mart ayında varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlamıştı. Banka, mart ayı toplantısında 25 baz puan artışla 2018’den bu yana birinci kere faiz artırımına gitme kararı alırken, mayıs toplantısında 50 baz puan ile 2000 yılından bu yana en süratli faiz artışını gerçekleştirmişti.

Fed, salgın sonrası siyaset normalleşmesinde bir diğer adım olan bilanço küçülmesine ise haziran prestijiyle başlamıştı.

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Çin’de Omicron varyantının tetiklediği Covid-19 salgınının denetim altına alınmasına yönelik siyasetlerin tedarik zincirinde ıstırapları artırmasının tesiriyle yükseliş eğilimini sürdüren enflasyon, Fed’in üzerindeki baskıyı daha da artırmıştı.

ABD’de enflasyon mayısta yıllık yüzde 8,6 ile Aralık 1981’den bu yana en yüksek düzeye ulaşmıştı.

İki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantısı’nın akabinde Fed’den yapılan açıklamada, genel ekonomik faaliyetin birinci çeyrekteki düşüşün akabinde toparlanmış göründüğü belirtildi.

Açıklamada, istihdam kazanımlarının son aylarda güçlü olduğu ve işsizlik oranının düşük kalmaya devam ettiği aktarıldı.

Enflasyonun salgın, yükselen güç fiyatları ve daha geniş fiyat baskılarıyla ilgili arz ve talep dengesizliklerini yansıtarak yüksek kalmaya devam etiğine dikkat çekilen açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının muazzam insani ve ekonomik zorluklara neden olduğu kaydedildi.

Açıklamada, savaş ve buna bağlı olayların enflasyon üzerinde üst taraflı ek bir baskı oluşturduğuna ve global ekonomik faaliyet üzerinde baskı yarattığına dikkat çekildi.

ENFLASYON RİSKLERİNE KARŞI HAYLİ DİKKATLİ OLUNDUĞU VURGULANDI

Çin’deki Covid-19 salgınına karşı alınan karantina tedbirlerinin de tedarik zinciri aksamalarını daha da kötüleştirmesinin beklenen olduğuna işaret edilen açıklamada, Komitenin enflasyon risklerine karşı hayli dikkatli olduğu tabir edildi.

Açıklamada, 75 baz puanlık faiz artışının yanı sıra Komitenin mayıs ayında duyurduğu bilanço küçültme planı doğrultusunda elindeki Hazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul değerleri azaltmaya devam edeceği aktarıldı.

Komitenin enflasyonu yüzde 2 gayesine düşürmeye kararlı olduğu belirtilen açıklamada, para siyasetinin uygun duruşu değerlendirilirken, ekonomik görünüme ait gelen bilgilerin tesirlerinin izlenmeye devam edileceği yinelendi.

Açıklamada, Komitenin gayelere ulaşmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması durumunda, para siyasetinin duruşunun uygun biçimde ayarlamaya hazır olacağı kaydedildi.

ENFLASYON İDDİASI YÜKSELDİ, BÜYÜME BEKLENTİLERİ DÜŞTÜ

Ekonomiye ait iddialarını de açıklayan Fed, bu yıla ait enflasyon kestirimini yükseltirken, büyüme beklentilerini düşürdü.

Fed’in iddialarına nazaran, bu yıla ait enflasyon kestirimi yüzde 4,3’ten yüzde 5,2’ye yükseltildi. Enflasyon varsayımları 2023 için yüzde 2,7’den yüzde 2,6’ya ve 2024 için yüzde 2,3’ten yüzde 2,2’ye çekildi.

Değişken güç ve besin fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyona ait kestirimler de bu yıl için yüzde 4,1’den yüzde 4,3’e ve 2023 için yüzde 2,6’dan yüzde 2,7’ye çıkarılırken 2024 için yüzde 2,3 olarak sabit bırakıldı.

ABD iktisadının bu yıla ait büyüme kestirimi ise yüzde 2,8’den yüzde 1,7’ye düşürüldü. Ülke iktisadının 2023’e ait büyüme kestirimi de yüzde 2,2’den yüzde 1,7’ye ve 2024 yılı beklentisi yüzde 2’den yüzde 1,9’a indirildi. ABD iktisadı için uzun vadeli büyüme beklentisi ise yüzde 1,8 olarak korundu.

İşsizlik oranına ait iddialar de bu yıl için yüzde 3,5’ten yüzde 3,7’ye, 2023 için yüzde 3,5’ten yüzde 3,9’a ve 2024 için yüzde 3,6’dan yüzde 4,1’e yükseltildi.

Fonlama oranına ait medyan beklenti 2022 için yüzde 1,9’dan yüzde 3,4’e, 2023 için yüzde 2,8’den yüzde 3,8’e ve 2024 için yüzde 2,8’den yüzde 3,4’e yükseltildi. Uzun devir ortalama faiz beklentisi ise yüzde 2,4’ten yüzde 2,5’e çıkarıldı.

Covid-19 krizinden toparlanan ABD iktisadı, geçen yıl yüzde 5,7 ile 1984’ten bu yana en güçlü büyümeyi göstermişti.

“TEMMUZ AYINDA BİR 75 BAZ PUAN DAHA ARTIŞ YAPABİLİRİZ”

Fed Lideri Jerome Powell, karar sonrası yaptığı açıklamada, “Gelecek toplantımızda 50 yahut 75 baz puanlık artış muhtemel görünüyor” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*