Ezan serbestisi tepkiye neden oldu

Ezan serbestisi tepkiye neden oldu
Ezan serbestisi tepkiye neden oldu

Katolik dünyasının önemli kentlerinden biri olan Köln’de hoparlörden ezana izin vermişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker tepkilerin hedefi oldu.

Köln Büyükşehir Belediyesi’nin kısa bir süre önce kentteki camilerde cuma günü ezan okunmasına izin vermesi ülkeyi ikiye böldü. Bazı medya kuruluşları ve muhafazakar partiler uygulamaya tepki gösterdi. Bild gazetesi yazı işleri müdürü, “Çanlar, sözün yer almadığı sadece bir ses iken, müezzin hoparlörden ‘Allah büyüktür ve Allah’tan başka ilah yoktur’ diye seslenecek. Dünyaya en açık olan bir insanın bile buna alışması gerekir” ifadelerini kullandı.

Hristiyan Sosyal Birlik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ise karara, “Bavyera’da bu tür model denemeleri istemiyoruz. Bunlar bizim batı geleneğimizin bir parçası değil” sözleriyle tepki gösterdi.

Projenin mimarı Reker de o tepkilere sosyal medya hesabından yanıt verdi. “Köln, dini özgürlüğün ve çeşitliliğin kentidir. Tren garında inen bir kişiyi katedral selamlar ve çan sesleri ona eşlik eder. Köln’de birçok Müslüman bulunuyor. Ezan okunmasına izin vermek bana göre saygının bir göstergesidir” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*