“Ermenistan, Bakü ve Ankara ile normalleşmek istiyor”

"Ermenistan, Bakü ve Ankara ile normalleşmek istiyor"
"Ermenistan, Bakü ve Ankara ile normalleşmek istiyor"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi’de katıldığı dış politika konferansında önemli mesajlar verdi. O önemli mesajlardan biri de Karabağ ile ilgiliydi. Rusya lideri Ermenistan’ın hem Azerbaycan hem de Türkiye ile ilişkilerini normalleştirmek istediğini söyledi.

Vladimir Putin, Azerbaycan’ın Nahçıvan ile doğrudan ulaşım bağlantılarını açmak ve Erivan’ın Bakü ile normal ekonomik ilişkiler kurmak istediğini söyledi. Ermenistan’ın Türkiye ile ilişkilerini yeniden sağlamak ve ona modern bir karakter kazandırma arzusunda olduğunu belirtti.

Putin, Karabağ’daki duruma ilişkin yaptığı değerlendirmede de “Öncelikle hem Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in hem de Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın siyasi bilgeliğini takdir etmeliyim. Tüm trajediye rağmen mevcut durumu aşmayı, sorumlu bir karar vermeyi başardılar. Akan kanı durdurmayı başardılar” diye konuştu.

Bölgede uzun vadeli çözüm için koşulların yaratılması gerektiğine dikkati çeken Putin, iki tarafın bu anlaşmaları uzun vadeli kabul ederek barış içinde yaşamanın avantajlarını takdir etmesi halinde bunun gerçekleşeceğini belirtti. Putin, Ermenistan ve Azerbaycan’ın sınır sorununu Sovyet dönemi haritalarına dayanarak çözebileceğini ancak bu sürecin karşılıklı tavizler gerektirdiğini dile getirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*