Erdoğan dayanılmaz hamleyi ‘vakti geldi’ deyip açıkladı! Çin’den en büyüğü Türkiye’de…

Son dakik haberi… Kabine Toplantısı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana’da 1 milyar dolar bedelinde petrol rezervi bulunduğunu duyurdu.

Bu açıklamasının akabinde “Bağımsızlığın ayrılmaz modülü olan madenlerin üretimi ve son esere dönüştürülmesi konusunda yeni bir adım atıyoruz.” diyen Erdoğan, dünyanın Çin’den sonraki en büyük rezerv alanı olan Eskişehir Beylikova’da üretim tesisi kurulacağını müjdeledi.

Başkan Erdoğan mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı

ADANA’DA 1 MİLYAR DOLARLIK PETROL REZERVİ BULUNDU

Yerin altında ve üstünde ne varsa, azlığına çokluğuna bakmadan milletimizin buyruğuna vermek istiyoruz. Hakikaten bu çabalarımız sonucunda son 5 yılda ülkemizin yurt içi petrol üretimini günlük 37 bin varilden 60 bin varile yükseltmeyi başardık. Bu çerçevede son devirde Adana’da petrol arama çalışması yaptığımız iki kuyuda yüksek kaliteli petrol bulduk. Birisi 425 metre, başkası 358 metre derinlikte elde ettiğimiz ekonomik kıymete sahip petrolün rezerv bedeli yaklaşık 1 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Birebir alanda 8 yeni kuyu daha açarak toplam 10 kuyuda üretime geçecek formda hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.

“RAHATSIZ OLACAKLAR LAKİN KUSURA BAKMASINLAR”

Akdeniz’deki petrol arama çalışmalarımıza alenen karşı çıkan, Karadeniz’e burun kıvıran çevreler Adana’daki kuyulara Beylikova’dan da rahatsız olacaklardır lakin artık kusura bakmasınlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*