Erdoğan-Biden görüşmesinin tarihi belli oldu: İşte ele alınması beklenen konular

Erdoğan-Biden görüşmesinin tarihi belli oldu: İşte ele alınması beklenen konular
Erdoğan-Biden görüşmesinin tarihi belli oldu: İşte ele alınması beklenen konular

Sabah’ın haberine göre ABD Başkanı Joe Biden Biden’ın programına ilişkin gazetecilere açıklama yapan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, ABD Başkanı Biden’ın pazar günü (bugün) İtalya’nın başkenti Roma’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikili görüşme yapacağını ifade etti.

Yetkili, Biden’ın ayrıca Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Olaf Scholz ile kısa bir görüşme gerçekleştirdiğini aktardı.

HANGİ KONULAR ELE ALINACAK?

Görüşmede, F-16 alımı ve savunma ilişkilerinin ön planda olması bekleniyor. Diğer yandan, bölgesel ve küresel konuların da iki lider arasında yapılacak görüşmede ele alınması bekleniyor.

“İSABETLİ OLACAKTIR”

Roma ve Glasgow’da dünya liderleriyle görüşme yapacağı hatırlatılarak özellikle ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesine ilişkin sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Roma’nın gündemi ile Glasgow’un gündeminin şu anda değişmiş gibi gözüktüğüne işaret etmiş ve şunları söylemişti:

“Büyük ihtimalle Roma’da değil ama Glasgow’da görüşmemiz olacak. Bu görüşmede de tabi ki en önemli maddemiz; malum bizim F-35 konumuz var. F-35’le ilgili olarak bizim 1 milyar 400 milyon dolarlık yapmış olduğumuz bir ödeme var. Bu ödemeyle ilgili olarak da tabi ki bunun bize geri ödeme planının nasıl olacağını kendileriyle görüşmemiz gerekecek. Bu konuda mükaleme ne getirecek ne götürecek; onu kendileriyle görüşerek öğreneceğiz. Alt düzeyde aldığımız bazı bilgiler var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*