Dışişleri: ‘Yunanistan’ı aklıselime davet ediyoruz’

Dışişleri Bakanlığı,, Yunanistan’ın Anadolu’yu işgali sırasında aldığı hezimet ve insanlık kabahatlerini unutturmak için tarihi olguları çarpıttığı belirtilerek, “Yunanistan’ı aklıselime ve gerçekleri tahrifat yoluyla nefreti körüklemekten vazgeçmeye bir sefer daha davet ediyoruz” açıklaması yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Yunan makamlarının Kurtuluş Savaşı ile ilgili açıklamaları ve aktifliklerine reaksiyon gösterilerek, “Yunan makamlarının ‘Küçük Asya Felaketi’ ismi altında yapılan gerçeklikten uzak, akıl dışı açıklamalar ve etkinlikler aracılığıyla, Yunan ordusunun 100 yıl evvel giriştiği macera sonucu Anadolu’yu işgali sırasında aldığı yenilgiyi ve insanlığa karşı işlediği barbarca hataları unutturmaya, tarihi olguları çarpıtarak kendi kamuoyunu ve milletlerarası toplumu palavralarla yanlış yönlendirmeye çalıştığını görüyoruz. Anadolu’da sivil halka karşı gerçekleştirdiği toplu katliamlar ve yıkımlardan ötürü Yunanistan’ın, Lozan Antlaşması’nın 59’uncu unsurunda yer alan ‘Yunanistan, savaş maddelerine muhalif olarak, Anadolu’da Yunan ordusunun ya da idaresinin aksiyonlarından doğan ziyanların tamiri yükümlülüğünü tanır’ kararına istinaden, insanlığa karşı işlediği hataları kabul ettiğini ve tazminat ödemeye mahkum edildiğini bir defa daha hatırlatıyoruz” denildi. 

Yunanistan’ın günümüzde de insanlığa karşı hata işlemeyi sürdürdüğüne dikkat çekilerek, “Tarihten hiçbir halde ders çıkarmayan Yunanistan’ın günümüzde dahi bayan, çocuk ayırt etmeden, çaresiz durumdaki göçmenleri vefata terk ederek; insafsız aksiyonlarıyla insanlığa karşı kabahat işlemeyi sürdürdüğüne tüm dünya tanıklık etmektedir. Türkiye, tarihi olayları palavralarla çarpıtmaya çalışan Yunanistan’a, Yunan tarihindeki ve bugüne dair kara lekeleri hatırlatmaya ve gerçekleri milletlerarası topluma anlatmaya devam edecektir. Yunanistan’ı aklıselime ve gerçekleri tahrifat yoluyla nefreti körüklemekten vazgeçmeye bir kere daha davet ediyoruz” sözlerine yer verildi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*