Cumhurbaşkanı Erdoğan Miçotakis’le ikili görüşme problemine son noktayı koydu: O iş bitti kapıyı kapattık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Tepesi öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. ‘Miçotakis’le görüşecek mi?’ sorusu üzerine kapıyı kapattıklarını tabir eden Erdoğan, ”Bitti o iş” dedi.

Erdoğan, ”İkili bir görüşmeyi benim Miçotakis’le yapmam mümkün değil. Bizim Yunanistan ile bu yıl olması gereken Yüksek Seviyeydi Stratejik Kurul toplantımız vardı biz bunu kaldırdık. Bu türlü bir toplantı yapılması mümkün değil, bitti o iş. Bunu bitirmiş önder kalkıp de Miçotakis’in oradaki talebine evet der mi, hayır bitti o iş, o kapıyı kapattık. Bundan sonra kendilerine çeki düzden verecekler çeki nizam vermeleri halinde yol haritamızı çizeriz” açıklamasında bulundu.

Ne olmuştu?

Türkiye’nin, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki egemenliğini sorgulamasının ‘mantıksız’ olduğunu söyleyen Miçotakis, münasebetlerin berbata gitmesi halinde ülkesinin ‘gerekeni yapacağını’ belirtti.

Miçotakis, Türkiye’nin, Yunanistan’ın Rodos, İstanköy ve Sisam adaları dahil Doğu Akdeniz’deki egemenliğini sorgulamasını “tamamen mantıksız” diye nitelendirerek, “Düşünen tek bir insan dahi, -Türkiye’dekiler de- Yunanistan’ın Türkiye’yi tehdit edebileceğine inanmıyordur” dedi.

“Türkiye sık sık bu türlü bir hitabeti benimsiyor” diyen Mitsotakis, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki ülke ortasında yapılması planlanan Yüksek Seviyeli Stratejik Kurul toplantısını iptal ettikleri tarafındaki bir ay evvel yaptığı açıklamadan geri dönmesini umut ettiğini belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*