Bolu’da zehirlenme kuşkusu: 36 kişi tedavi altında

Bolu’nun Yuva köyünde zehirlenme kuşkusuyla tedavi altına alınanların sayısı artıyor.

Hastaneye kaldırılan 71 şahıstan 35’i taburcu oldu.

Bolu ve kent dışına sevk edilen birçok çocuk 36 kişinin tedavisi ise devam ediyor.

Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi’nden tedavisi süren hastalara ait bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Bolu’daki kanlı ishal ve bu ishal ile alakalı böbrek yetmezliği tablosu ile başvuran 6 hasta izlenmektedir” denildi. Birinci hastanın 16 Temmuz Cumartesi günü geldiği belirtildi.

Hastaların yaşlarının 3 ile 15 ortasında değiştiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Üç hasta ağır bakımda, üç hasta çocuk nefroloji servisinde izlenmektedir. Hastalardan 5’inin diyaliz muhtaçlığı olmuştur. Bu klinik tablonun nedeninine yönelik araştırmalar devam etmektedir.”

İNCELEMELER SÜRÜYOR

İl Halk Sıhhati Müdürlüğü takımları de çalışmalarına devam ediyor. Köyün içme suyu deposundan numuneler alındı. Örnekler Ankara’da Etraf ve Şehircilik Bakanlığı laboratuvarına gönderildi. Numunelerin incelemesi sürüyor.

Sağlık Bakanlığı da inceleme başlatarak bir uzman heyeti kente gönderdi. Grup hastalığa neyin sebep olduğunu araştırıyor. Depoya kurban atıkları karıştığı argüman edilmişti. Lakin birinci incelemelerde depoda kurban atığı tespit edilmedi.

Araştırılan başka ihtimal ise sel sularının içme suyu şebekesine karışışmış olmadı. İncelemelerin bu hafta tamamlanması bekleniyor.

DEPODA TEMİZLİK

Diğer taraftan zehirlenmelerin kaynağı olduğu sanılan su deposundan alınan numuneler inceleniyor. Ayrıyeten kelam konusu depo boşaltılarak kimyasal hususlarla paklık yapıldı.

VALİLİKTEN SON DURUMA AİT AÇIKLAMA

Bolu Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Yuva köyünde birtakım çocuklarda ve yetişkinlerde görülen karın ağrısı, ishal ve mide bulantısı şikayetleri nedeniyle inceleme başlatıldığı belirtildi.

Olayla ilgili 16 Temmuz’dan itibaren Vilayet Sıhhat Müdürlüğü filyasyon grubu tarafından Yuva köyünde araştırma başlatılarak su deposu ve şebeke suyundan numune alındığı aktarılan açıklamada, şikayetlerin besin kaynaklı olma ihtimali doğrultusunda Besin Denetim ve Laboratuvar Müdürlüğünce gerekli incelemelerin sürdüğü belirtildi.

İl Özel Yönetimi ve Vilayet Sıhhat Müdürlüğü gruplarınca gerekli denetimlerin yapılarak klorlama çalışmalarının tekrarlandığı aktarılan açıklamada, olayla ilgili şikayetlerin geldiği birinci andan itibaren Bolu Valiliği koordinesinde Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’nce zehirlenme kuşkusuyla hastanelere başvuran tüm vatandaşlar için tetkik, tedavi, takip ve filyasyon çalışmalarının aktif formda sürdürüldüğü tabir edildi.

Açıklamada, şu ana kadar Bolu’daki hastanelere zehirlenme kuşkusuyla başvuran 71 vatandaştan 36’sının tedavisine devam edildiği 35’inin ise taburcu edildiği duyuruldu.

Sağlık taramasının nizamlı olarak sürdüğü belirtilen açıklamada, Halk Sıhhati Genel Müdürlüğüne bağlı salgın kontrol gruplarınca de Yuva köyündeki tahkikatın yürütüldüğü bildirildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*