Bitcoin, 18 ayın en düşük düzeyine geriledi

Analiz şirketi Coinmarketcap’in datalarına nazaran, Bitcoin dahil global kripto para piyasasının bedeli yalnızca 24 saat içinde yaklaşık yüzde 12 düşüşle 980 milyon doların altına düştü.

Mayıs ayının ortasında, kripto para ünitesi TerraUSD’nin paha olarak “çökerek” kripto piyasasını sarsmasının akabinde, bugün de en büyük kripto para borç verenlerinden biri olan Celsius Network “sıra dışı pazar koşulları” nedeniyle tüm süreçlerini durdurduğunu açıkladı.

Celsius Network’ü çevreleyen türbülans ve başta ABD Merkez Bankası (Fed) olmak üzere merkez bankalarının sıkılaşma sürecini daha agresif yürüteceğine dair görüşlerin kuvvetlenmesi yatırımcıların riskli varlıklardan kaçınmasını beraberinde getirirken, buna paralel kripto para piyasası da baskı altında kaldı.

Celsius Network’ün açıklaması sonrası en büyük kripto para ünitesi olan Bitcoin’in fiyatı Aralık 2020’den beri birinci defa 25 bin doların altına indi. Bitcoin’in son 7 gündeki bedel kaybı yüzde 20’ye yaklaştı.

Bitcoin fiyatındaki düşüş trendinin devam etmesi, öteki kripto para ünitelerinde de sert kayıplar yaşanmasına sebep oluyor. Piyasa bedeli bakımından ikinci sırada yer alan Ethereum da son bir haftada yüzde 30’dan fazla bedel kaybederek 1.215 dolar düzeyine kadar indi.

Son yedi gün içinde kripto piyasasında düşenler yalnızca Bitcoin ve Ethereum değildi. Piyasa kıymetine nazaran birinci 20 kripto paranın her biri, çift haneli yüzdelerde düştü. Avalanche (AVAX) yüzde 35, Solana (SOL) yüzde 31, Dogecoin (DOGE) ise yüzde 28 düşüş gösterdi.

Kripto para piyasasındaki son düşüş, ABD’de açıklanan enflasyonun 41 yılın doruğunu görmesiyle başta ABD Merkez Bankası (Fed) olmak üzere merkez bankalarının sıkılaşma sürecini daha agresif yürüteceğine dair görüşlerin kuvvetlenmesinin akabinde geldi.

Analistler, jeopolitik belirsizlikler, yüksek enflasyon ve önde gelen kanun yapıcıların kripto paralarla ilgili devam eden olumsuz görüşleri nedeniyle kripto para üniteleri için uzun periyodik bir ayı piyasasının beklenen olabileceğini belirtiyor.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*