Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi başladı

Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi başladı
Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi başladı

Dünyanın geleceğini etkileyecek zirve başladı. 2021’in en önemli iklim konferansı bu yıl İskoçya’nın Glasgow şehrinde gerçekleşiyor.

Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi COP26’nın en önemli gündem maddesi, küresel sıcaklığın artması. Hedef, küresel sıcaklık artışının sanayi devri öncesine oranla 1,5 derece ile sınırlandırılması.

Masada ayrıca küresel olarak adil bir şekilde sera gazı emisyonlarını azaltmanın yolları var. 12 Kasım’da sona ermesi beklenen zirveye 120’den fazla ülke lideri katılıyor.

Zirve Türkiye için de önem arz ediyor. Paris İklim Anlaşması’na yeniden dahil olunması sonrası Türkiye; enerji, tarım, sanayi, ulaşım, ve ekonomide, zirve için öncü bir rol üstlenme sözü veriyor.

Dünyada en yüksek karbon emisyonu sağlayan Çin’in devlet lideri Şi Cinping’in konferansa katılması ise beklenmiyor. Ancak Çinli lider daha önce 2060 yılına kadar karbon emisyonunu 0’a indirme sözü vermişti.

Zirvede, 1,5 derece hedefinin yanı sıra yoksul ülkelere iklim konusundaki hedeflere ulaşmaları için yardım edilmesini öngören iklim finansmanı ele alınacak. Kömürün aşamalı olarak kullanımına son verilmesi ve doğaya dayalı çözümler de masada olacak.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*