Bir ülkede daha ‘maymun çiçeği virüsü’ için karantina kararı

Afrika kökenli maymun çiçeği virüsü nedeniyle Almanya Sıhhat Bakanı Karl Lauterbach, virüs tespit edilenler ile temaslılara en az 21 günlük karantina uygulanmasını istedi. Lauterbach, erken müdahalenin kıymetli olduğunu vurguladı.

Lauterbach, Bremen kentinde Robert Koch Enstitüsü (RKI) Lideri Lothar Wieler ile düzenlediği basın toplantısında, maymun çiçeği virüsü ile ilgili yaşanan durumun bir pandeminin başlangıcı olmadığını belirterek virüsün ve bununla nasıl gayret edileceğinin bilindiğini söyledi.

Bu cins olayların geçmişte de ortaya çıktığını, lakin durumun ciddiye alınması gerektiğini kaydeden Lauterbach, temas takibi ve dikkatli olmayla virüsün denetim altına alınabileceğini lisana getirdi.

ERKEN MÜDAHALE DEĞERLİ

Lauterbach, endeminin erken evrelerinde sert ve erken müdahalenin değerli olduğunu, bundan ötürü eyaletlerin uygulaması için RKI ile birlikte tavsiyeler geliştirdiklerini, bu tavsiyelerin en kıymetli kısmının virüse yakalananların en az 21 gün karantinaya alınması olduğunu belirtti.

Lauterbach, bu virüsün bulaştığı şahıslar ve bunlarla temas edenlere de 21 gün karantina uygulanmasını tavsiye ettiklerini söz etti. Virüsün yayılmasını önlemek için riski kümelerini bilgilendirmek gerektiğini vurgulayan Lauterbach, şu anda risk kümesinin diğer erkeklerle cinsel münasebete giren erkekler olduğunu bildirdi.

RİSK KÜMELERİ ORTAYA ÇIKABİLİR

Lauterbach, gelecekte diğer risk kümelerinin da ortaya çıkabileceğini, bunu engellemek istediklerini anlattı. Dünya Sıhhat Örgütü ve Avrupa’daki öbür kurumlarla da irtibatta olduklarını aktaran Lauterbach, bu virüsü Avrupa’da durdurulabileceklerini kaydetti.

RKI Lideri Wieler de son periyotta maymun çiçeği virüsünün birçok ülkede görüldüğünü, 16 ülkede 177 olayın ortaya çıktığının bilindiğini söyledi.

Almanya’da birinci hadisenin 22 Mayıs’ta görüldüğünü belirten Wieler, ülkede şimdiye kadar RKI’ye 5 maymun çiçeği virüsü olayı bildirildiği bilgisini paylaştı. Wieler, bunların hepsinin erkek olduğunu lakin virüsün herkese bulaşabileceğini tabir etti.

Ülkede öbür olayların ortaya çıkmasının beklendiğine işaret eden Wieler, mevcut bilgilere nazaran şu an genel nüfusun sıhhatine yönelik riskin düşük olduğu kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*