Bayan teşebbüsçüler ve kooperatifleri için iş fırsatları

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından dün İstanbul’da düzenlenen İş Buluşmaları ve Eşleştirme Etkinliği’nde (B2B), bayan kooperatifleri ve bayan teşebbüsçüler, önde gelen Türk şirketleri ile ortak iş imkanlarını araştırma fırsatı buldu. Aktiflik, Japon Hükümeti’nin 1,1 milyon dolar finansman sağladığı, UNDP ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından bayan girişimciliği konusunda yürütülen işbirliğinin bir kesimi olarak gerçekleştirildi.

İş Buluşmaları ve Eşleştirme Etkinliği’ne, Türkiye’de önde gelen perakendeciler, üreticiler ve e-ticaret platformlarından 40’dan fazla temsilci, Türkiye’nin 36 vilayetindeki bayan kooperatiflerinden 42 temsilci ve 19 Türk ve Suriyeli teşebbüsçü katıldı. “Amacımız, kendi işlerini kuran teşebbüsçü bayanların, büyük yurtiçi ve yurtdışı pazarlara erişiminde hayati değer taşıyan tedarik zincirleriyle irtibat kurmasını sağlamaktır” diyen UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton kelamlarını şöyle sürdürdü: “Kadın kooperatifleri ve bayanların yönettiği şirketler, pazarda talep edilen eserleri tedarik ediyor olmaları sayesinde, kendi üyelerinin geçim imkanları ve kendine yeterliğini artırmada büyük potansiyel taşıyor. Fakat bu potansiyelin gerçekleşmesi için kontakların kurulması gerekiyor, işte bugünkü B2B eşleştirme etkinliğinde bunu gerçekleştirmeyi umuyoruz.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Şimşek ise B2B eşleştirme aktifliğine dair şu açıklamalarda bulundu: “Kadınlarımızın yalnızca istihdam edilmelerini değil, teşebbüsçü olarak da varlık göstermeleri gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle bayan girişimciliği için özel uygulamalar yürütüyor, siyasetler geliştiriyoruz. Kapasite geliştirme faaliyetlerinden, markalaşmaya, pazarlamadan finansmana erişime kadar uçtan uca tasarlanmış bir çok dayanak programı uyguluyoruz. UNDP iş birliğinde geliştirdiğimiz ve Japon Hükümeti tarafından desteklenen İşten Toplumsal Ahenge Projesi de bu tasarımlarımızı hayata geçirmek için büyük fırsat oldu. Siyaset geliştirme sürecimizi pratik hale dönüştürmüş olduk.”

İŞBİRLİĞİ FIRSATLARI KONUŞULDU

Aktiflikte tanınmış bayan teşebbüsçüler Demet Sabancı, Şehadet Çitil ve Sanabel Marandi kendi muvaffakiyet hikayelerini iştirakçilerle paylaşarak onların gelecekteki iş seyahatlerine ilham verdiler. Kapital Medya Genel Yayın Direktörü Pelin Özkan, Bebemoss kurucusu İzabela Erşahin, moda dizayncısı Aslı Filinta ve Çiya Restaurant kurucusu Musa Dağdeviren’in konuşmacı oldukları panelde, bugünkü global bağlamda karşılaşılan zorluklarla nasıl başa çıkılabileceğine ait tavsiyeler sunuldu. Tartışma mevzuları ortasında, her biri iş dünyasında muvaffakiyet için vazgeçilmez ehemmiyette olan yerelin gücü, dizaynın dönüştürücü tesiri, adil ticaret ve e-ticaretin gerisindeki itici güç, müşteri münasebetleri idaresi, dijitalleşme ve yeni medya ortamı yer aldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.