Bakırda en uzun düşüş serisi sürüyor

Bakır, merkez bankalarından gelen şahin bildiriler ve küresel resesyona dair kaygıların artmasıyla arka arda beşinci ayda da bedel kaybını sürdürerek 2008’den bu yana en uzun düşüş serisini yaşıyor.

Bloomberg HT’de yer alan habere göe, metal, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde mart ayında kaydettiği rekorun akabinde yaklaşık üçte bir oranında geri çekildi. Avrupa’daki güç krizi, Fed tarafından gelen sıkı para siyasetinin süreceği iletileri ve Çin’in Sıfır Kovid stratejisiyle talebin ziyan göreceğine dair tasalar artmaya devam ediyor.

KAÇIŞ DALGASI PİYASALARI VURDU

Merkez bankalarından gelen şahin iletilerin doları güçlendirmesiyle Perşembe günü yaşanan riskten kaçış dalgası piyasaları vurdu. Cleveland Fed Lideri Loretta Mester, ABD siyaset faizinin gelecek yılın başına kadar yüzde 4’ün üzerine çıkması gerektiğini yinelerken 2023’te faiz indirimi öngörmediğini söyledi.

Bakırda talep konusundaki kaygılar, arz tarafında devam eden badirelerden daha ağır basıyor. Dünyada bakır madenciliğinin dörtte birinden fazlasını gerçekleştiren Şili, temmuz ayında bir evvelki yıla nazaran üretimde yüzde 8,6’lık bir düşüş bildirdi.

Çin’de ise, Şanghay’ın bu yılın başlarında tekrarlanan Kovid-19 salgını nedeniyle yaşadığı iki aylık karantinası, işletmelerin yavaş bir toparlanma ve duran taleple gayret etmesiyle iktisatta dalgalanma devam ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*