Avrupa’da nükleer enerji bölünmesi

Avrupa'da nükleer enerji bölünmesi
Avrupa'da nükleer enerji bölünmesi

Enerji krizinin yaşandığı Avrupa’da Fransa’nın nükleer enerji teklifi tartışılıyor. Fransa’nın da aralarında olduğu çoğu Doğu Avrupa’dan, 10 ab ülkesi maliye bakanı, “nükleer enerjiyi” destekleyen ortak bir bildiri yayınladı. Fransa, AB Komisyonu’nun bu yılsonundan önce açıklayacağı “yeşil enerji listesinde” kesinlikle yer almasını istiyor.

Maliye bakanları “nükleer enerjinin, düşük karbonlu bir gelecekte hepimiz için çok önemli ve güvenilir bir araç olduğunu savundu. Şu anda gaz fiyatlarında olduğu gibi Avrupalı tüketicilerin fiyat oynamalarına maruz kalmasını engelleyeceği, enerji ve elektrik arzının bağımsızlığına kesin bir katkı yapacağını da öne sürdü.

Ancak Almanya başta olmak üzere bu görüşe karşı çıkan ülkeler de, “nükleer atık yönetimi sorunları ve küresel ısınmaya yapacağı yıkıcı etki nedeniyle”, nükleer enerjiden çıkışı savunuyor. Almanya’yı Avusturya, İtalya ve Lüksemburg destekliyor.

AB Komisyonu’nun şimdi ,”nükleer enerjiyi AB’nin sürdürülebilir finans sınıflandırmasına yeşil veya köprü bir teknoloji olarak dahil etmeyi önermesi” bekleniyor. Konu, 21-22 Ekim’de toplanacak ab liderler zirvesinde de ele alınacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*