Avrupa basketboluna İspanya damgası

Son yılların en zayıf takımıyla EuroBasket’te doruğa çıkan İspanya, erkek ve bayanlarda tüm yaş kümelerindeki 9 turnuvanın 4’ünde şampiyon, 5’inde ikinci olarak inanılmazı başardı.

EuroBasket’te son yılların en zayıf takımıyla giden İspanya, grup olmanın değerini bir defa daha kanıtladı ve finalde Fransa’yı 88-76 yenerek dördüncü kere Avrupa’nın en büyüğü oldu.

Son 11 kıta turnuvasının 7’sinde final oynayıp 4 defa keyifli sona ulaşan, ABD’den sonra dünyanın en güçlü basketbol ülkesi olan İspanya, artık tarihe karışan SSCB ve Yugoslavya’dan sonra Avrupa basketbolundaki dominasyonunu tek başına sürdürmeye devam etti. Boğalar 2022 yılında parkelerde fırtına üzere esti; erkek ve bayanlarda katıldığı 9 turnuvada ikincilikten aşağısını görmedi; 4 şampiyonluk elde etti. Bugüne kadar tüm düzeylerdeki FIBA turnuvalarında SSCB 65 kupa kazanırken İspanya’da bu sayı 45’e ulaştı.

Kulüp gruplarıyla da erkek basketbolunu domine eden İspanyolların Real Madrid (10), Barcelona (2), Joventut Badalona ile toplam 13 EuroLeague şampiyonluğu bulunuyor.

OTORİTELER ZIT KÖŞE

Basketbolun işvereni FIBA’nın EuroBasket öncesi yayınladığı güç sıralamasında 7. olarak gösterilen İspanya, otoriteleri yanılttı. Takımında NBA’de dönemin en uygun 5’inde yer alan oyunculara sahip olan Slovenya, Sırbistan ve Yunanistan yarı finali göremezken Boğalar, Sergio Rodriguez, Ricky Rubio, Sergio Llull üzere dünya çapındaki oyun kurucuların yokluğunda Hernangomez kardeşler ile zoru başardı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*