Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde azınlık cemaat temsilcileri konuştu

Bakırköy’deki bir otelde düzenlenen zirvede konuşan Fener Rum Patriği Bartholomeos, tüm dünyaya barış ve saygının hakim olması için her zaman dua ettiklerini belirterek, barışın zarar gördüğü zamanlarda insanların haklarının çiğnendiğini ve masum insanların zarar gördüğünü anlattı.

Rusya-Ukrayna savaşının bunun bir örneği olduğuna dikkati çeken Bartholomeos, “Rusya devleti, insan ve ekolojik bütünlüğü ve bağımsızlık taleplerini görmezden gelerek kanlı bir askeri işgal gerçekleştiriyor. Bu durumun dini argümanlarla meşrulaştırılması ve ‘Ukraynalı kardeşlerini öldürürlerse cennetle ödüllendirileceklerinin’ söylenmesini de sıklıkla kınamıştık.” diye konuştu.

“YAŞAMIN YANINDA OLUP ÖLÜME KARŞI DURMALIYIZ”

Bartholomeos, dini liderlerin tavizsiz bir şekilde barış ve doğayla uyum içinde yaşamı savunması gerektiğini vurgulayarak, “İklim değişikliği ve savaş kaçınılmaz bir şekilde gezegenimizin geleceğini etkiliyor. Dünyamıza, çevremize ve insan yaşamına verdiğimiz zararlardan dolayı sorumluyuz. Siyasi ve dini liderlerin bu konuda sorumluluğu var. Barışı destekleyip çatışmanın karşısında durmalıyız, yaşamın yanında olup ölüme karşı durmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Süryani Kadim Cemaati Patrik Vekili Yusuf Çetin, konuşmasına depremde hayatını kaybedenlere taziyelerini ileterek başladı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister” sözünü hatırlatan Çetin, şunları kaydetti:

“Çünkü insan kendisine, ailesine, doğaya, eşyaya tüm dünyaya getireceği zarar ve yararı vicdanıyla karar verir. Bu itibarla sağlıklı huzurlu bir toplum, temiz ve düzenli bir doğa, esenlik içinde bir dünya için başta din ve devlet yapıları olmak üzere küresel düzeyde öncelikle fikir ve vicdan hürriyetinin güvence altına alınması gerekiyor. Tüm kuruluşlarımızla hür vicdanlı nesiller yetiştirmekle mükellefiz.”

Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva da depremde hayatını kaybedenler için taziye dileklerini iletti.

İnsanlığı tehdit eden doğal afetlerle mücadele edilmesi için öncelikli olarak bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini belirten Haleva, “Savaşları engellemenin nasıl diplomatik süreçler dediğimiz aşamalara sıkı sıkıya bağlıysa doğal olayların bir felaket haline gelmesinin sorumluluğu da en genel tanımıyla doğayı iyi tanımaya ve birlikte var olma yöntemlerine bağlıdır.” ifadelerini kullandı.

“TÜM ÖNLEMLERİMİZİ ALIP TANRIYA SIĞINALIM”

Haleva, ülkelerin farklı afetlerle karşı karşıya kaldıklarını ve özellikle iklim değişikliğine dikkat edilmesi gerektiğine işaret ederek, doğal afetlele mücadelede bilimselliğin önemine vurgu yaptı.

Bilim ve teknolojinin geldiği noktanın gelecek için ümit verici olduğunu dile getiren Haleva, “Bilimin gösterdiği yolda, tüm önlemlerimizi alalım sonra da Tanrı’nın bizi korumasına sığınalım.” dedi.

Süryani Katolik Kilisesi Patrik Vekili Korepiskopos Orhan Çanlı, karşılaşılan ulusal ve küresel problemlerle mücadele için yaşam stilinin ve doğayla ilişkin biçiminin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Canlı, sorunlarla mücadele işbirliği yapılmasının önemine dikkati çekerek, “Hepimiz doğanın cömertiliğinden faydalandığımız için işbirliği içinde olmalıyız. Evren bizim ortak evimiz, başka bir ortak evimiz yok. Bu ev gelecek nesillere de ait.” diye konuştu.

Öte yandan İstanbul Ekümenik Patrikhanesi’nden onay aldıktan sonra 15 Aralık tarihinde kurulan Ukrayna Ortodoks Kilisesi, Cumartesi ve Pazar günü düzenlenen iki törenle bağımsızlığını kazandı. Ekümenik Patrik Bartholomeos kilisenin bağımsızlığını belgeleyen ve “tomos” adı verilen kararnameyi, Ukrayna Ortodoks Kilisesi Metropoliti Epifaniy ile birlikte patrikhanede Cumartesi günü düzenlenen törenle imzalamıştı. Bartholomeos, Pazar sabahı da kararnameyi Aya Yorgi Kilisesi’nde yapılan ayinle Epifaniy’e teslim etti.

Patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir