Almanya’da 13 milyon kişi ayrımcılığa maruz kaldı

Yunus Ülger

Göçmenlere yönelik ayrımcılık ve dışlama ile sıkça gündeme gelen Almanya’da ayrımcılığın boyutlarının arttığı gözlemleniyor. Ayrımcılıkla Gayret Merkezi’nin 2021 ayrımcılık raporuna nazaran, geçen yıl merkeze 5 bin 600 ayrımcılık şikayeti yapıldı. Bu, merkezin kurulduğu 2006’dan bu yana en yüksek ikinci sayı niteliğinde. Bu şikayetler ortasında ‘ırkçı ayrımcılık’ şikayeti birinci sırada yer alıyor. Şikayet etmeyenler de göz önünde bulundurulduğunda, gerçek sayının daha yüksek olduğunu söylemek yanlış olmaz.

IRKÇI AYRIMCILIK BİRİNCİ SIRADA

Ayrımcılık raporunda yer alan şikayetlerin ortasında, yüzde 37 ile ırkçı ayrımcılığa maruz kalanlar birinci sırada yer alıyor. Bunu, yüzde 32 ile bedensel ve zihinsel manileri gerekçesiyle ayrımcılık ve dışlamaya maruz kalanlar izliyor. Cinsel yönelimleri gerekçesiyle ayrımcılığa maruz kalanların oranı yüzde 20, yaşlı oldukları gerekçesiyle ayrımcılığa uğrayanların oranı ise yüzde 10 civarında.

Öte yandan, merkezin yaptırdığı temsili anketin bulgularına nazaran Almanya’da son beş yılda 13 milyon kişi ayrımcılık ve dışlamaya maruz kaldığını bildirdi. Bu sayı, ülkede her altı bireyden birinin ayrımcılık ve dışlamaya maruz kaldığı manasına geliyor. Bu bilgilere nazaran, beşerler en çok işyeri ve özel hayatlarında ayrımcılığa maruz kalıyor.

SAYILARI ‘ALARM VERİCİ’ OLARAK NİTELEDİ

Ayrımcılık raporunu Berlin’de basına açıklayan merkezin lideri Ferda Ataman, tespit edilen bilgileri ‘alarm verici’ olarak niteledi. Öbür yandan, artan şikayetlerin, insanların ayrımcılığı artık sineye çekmediğini, buna karşı gayret ettiğini gösterdiğini vurguladı. Ataman, Federal Hükümete davette bulunarak, Ayrımcılıkla Uğraş Maddesi’ni milletlerarası standarda getirmesini istedi. Aktüel maddeyi, “kurbanların yoluna konan taş” olarak niteleyen Ataman, şikayet müddetinin sekiz haftadan bir yıla yükseltilmesi gerektiğini söyledi. Bu mühletin bayanlara yönelik cinsel taarruzlar için daha da uzun olmasını isteyen Ataman, ‘kadınların cesaretlenip şikayet etmelerinin vakit alabileceğini’ hatırlattı.

‘YARALARA PARMAK BASMAYA DEVAM EDECEĞİM’

Geçmişteki açıklamaları sebebiyle adaylığı sürecinde ağır tenkitlere maruz kalan Ataman, “Ayrımcılık ve dışlama karşısında yaralara parmak basmaya devam edeceğim” dedi. Adaylık sürecinde Ataman’a karşı linç kampanyası başlatanlardan Bild gazetesi, basın toplantısında tekrar “patates (kartoffel)” konusunu gündeme getirdi. “Almanlara patates diye hakaret etmekten pişman mısınız?” sorusunu yönelten Bild habercisine Ataman, “Ben bunu söylemedim” karşılığını verdi. “Altın Patates” mükafatı konusunda da soru yönelten Bild habercisi, bu bahiste Ataman’dan özür bekledi, lakin beklediği karşılığı alamadı.

Ataman’ın artık idaresinde bulunmadığı Yeni Alman Medyacıları Derneği, 2018-2020 yılları ortasında göçmenler hakkında olumsuz haber yapan medya kuruluşlarına olumsuz ödül olarak Altın Patates Mükafatı vermişti. Bu mükafata ‘değer görülenler’ ortasında Bild gazetesi de yer almıştı. Gazeteci ve muharrir 42 yaşındaki Ferda Ataman, geçen temmuz ayında Federal Meclis tarafından Ayrımcılıkla Gayret Merkezi Başkanlığı’na seçilmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*