Almanya Başbakanı Scholz: Putin bu savaşı kazanmamalı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) yaptığı konuşmada, “Putin bu savaşı kazanmamalı ve ben de kazanmayacağına eminim” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forum (WEF) toplantısının son gününde konuşma yaptı. Başbakan Scholz konuşmasında, “24 Şubat 2022 tarihindeki Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Avrupa’nın rastgele bir yerinde çatışmanın patlak verdiği manasına gelmiyor. Burada nükleer silahlarla donanmış büyük bir güç, sonları yine çizdiğini tez ediyor. Putin, neyin gerçek olduğunu daha güçlü olanın dikte ettiği, özgürlüğün, egemenliğin ve kendi mukadderatını belirleme hakkının herkese ilişkin olmadığı bir dünya sistemine geri dönmek istiyor. Bu emperyalizmdir. Bu, durum bizi birbirimize daha da yaklaştırdı” dedi.

Rusya- Ukrayna savaşının akabinde dünyanın bir dönüm noktasında olduğunu belirten Scholz, “Sadece Ukrayna devleti tehlikede değil. Bir daha asla iki yıkıcı dünya savaşının yaşanmaması için milletlerarası işbirliğine hazırız. Putin, bu savaşı kazanmamalı ve ben de kazanmayacağına eminim. Bu savaş Putin’in savaşıdır ve tüm stratejik maksatlarını şimdiden kaçırdı” tabirlerini kullandı.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA AÇIKLAMASI

Başbakan Scholz konuşmasında, Ukrayna’nın tamamının Rusya tarafından ele geçirilmesi ihtimalinin düşük olduğunu bildirerek, “Batı Balkan ülkelerinin AB entegrasyonunu da etkin olarak teşvik ediyoruz. Verilen kelamlar artık bir an evvel tutulmalı. Rus savaşının vahşeti, Ukrayna’yı her zamankinden daha fazla Avrupa’ya yakınlaştırdı. İsveç ve Finlandiya NATO’ya katılmak istiyor. Yıllardır kontaksız kalan bu iki dost ülkenin NATO’ya girmek istemesini sevinçle karşılıyoruz” dedi. Scholz ayrıyeten konuşmasında, “Putin, G7, NATO ve AB‘nin gücünü hafife aldı. Rusya’ya her zamankinden daha sert ve daha geniş yaptırımlar uyguladık. Yaptırımlarımızın Putin’e maliyeti çok büyük ve her geçen gün artıyor” sözlerini kullandı.

Scholz, Almanya’nın birinci sefer bir savaş bölgesine silah gönderdiğini belirterek, “Almanya birinci defa bir savaş bölgesine ağır teçhizat da dahil olmak üzere silah gönderiyor. Putin, sırf Ukrayna’nın savunmasını kıramayacağını anlarsa barışı önemli bir halde müzakere etmek isteyecek. Bu yüzden Ukrayna’yı destekliyoruz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.