Adnan Oktar davasında orta karar!

Bölge Adliye Mahkemesinin bozma kararının akabinde yine görülen Adnan Oktar davasında orta karar açıklandı. Mahkeme orta kararında tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, evrakın mütalaasını açıklaması için cumhuriyet savcısına gönderilmesine karar verdi. Kararda yalnızca ‘suç örgütüne üye olma’ kabahatinden yargılanan tutuksuz sanıkların isimli denetim önlemlerinin kaldırılmasına hükmedildi.

DURUŞMA 4 EKİM GÜNÜNE ERTELENDİ

Adnan Oktar organize cürüm örgütüne yönelik dava 11 Ocak 2021’de karara bağlanmıştı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından incelenen karar yöntem istikametinden bozularak yargılamanın tekrar yapılması için mahallî mahkemeye gönderilmişti.

Bozma kararının akabinde Marmara Cezaevi karşısında bulunan salonda 9 gündür görülmeye devam edilen 72’si tutuklu 215 sanıklı davada, Adnan Oktar ile bir kısım tutuklu ve tutuksuz sanıklar hazır bulundu.

Tutuklu sanıkların tahliyeye ait beyanları ile devam eden duruşmada sanık Hüsnü Erel Aksoy bayan hastalıkları ve doğum uzmanı olduğunu söyleyerek, “Tutuklanana kadar Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde vazife yapıyordum. Tutuklandıktan sonra açığa alındım. İstinafın kararından sonra adalet aramak için 5.5 ay bekledik. Bu müddetin daha fazla uzamasına müsaade vermeyin. Toplanmamış bir kanıt olması mümkün değil. Nitekim belgede bir şey yok. Bozulacağı aşikâr. Eninde sonunda tahliye olacağız” dedi.

Sanıklardan Rasin Kotil ise, “Ne vakit çıkacağımız kıymetli değil. Ha burada ölmüşüm ha dışarıda ölmüşüm. Tahliyemi talep ediyorum lakin en iyisi ne ise Allah bize onu nasip etsin” biçiminde konuştu.

Savunma yapan sanık Gökalp Barlan, “Benim Adnan Oktar hakkında hoş kelamlar söylememe gerek yok. Adnan Oktar kabahat örgütü önderi olarak itham ediliyor. Adil yargılanmak istiyorum sayın başkan” dedi.

Tutuklu sanıkların tahliyeye ait beyanlarının akabinde duruşma sanık avukatlarının beyanları ile devam etti. Mahkeme, sanık avukatlarının beyanlarının akabinde davaya ait orta kararını açıkladı.

Heyet orta kararında Adnan Oktar’ın ortalarında bulunduğu tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Heyet sırf ‘suç örgütüne üye olma’ kabahatinden yargılanan tutuksuz sanıkların isimli denetim önlemlerinin kaldırılmasına hükmetti. Mahkeme ayrıyeten, kovuşturmanın genişletilmesi taleplerinin reddedilmesine karar vererek belgenin mütalaasını açıklaması için cumhuriyet savcısına gönderilmesine hükmetti. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için 4 Ekim gününe ertelendi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Adnan Oktar organize hata örgütüne yönelik karar duruşması 11 Ocak 2021’de İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Marmara Cezaevi karşısındaki salonda görülmüştü. 2 saatte okunan 800 sayfalık 236 sanık hakkındaki kararda, Adnan Oktar’a, “suç işlemek emeliyle örgüt kurmak ve yönetmek”, “siyasal yahut askeri casusluk”, “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme”, 7 sefer “çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, 27 kere “nitelikli cinsel istismar”, “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma”, “eziyet”, “eğitim hakkının engellenmesi”, “kişisel dataların hukuka ters olarak kaydedilmesi” ve “tehdit” kabahatlerinden toplamda 9 bin 803 yıl 6’şar mahpus cezası verilmişti.

Mahkeme örgüt yöneticisi pozisyonundaki 13 sanığın da 9 bin 803 yıl 6’şar ay mahpusla cezalandırılmasına hükmetmişti. Mahkeme bir kısım sanıklar hakkında değişen oranlarda mahpus cezasına hükmederken birtakım sanıkların ise beraatine karar vermişti.

Kararı inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, yöntem istikametinden kararı bozarak eksikliklerin giderilmesi için belgeyi lokal mahkemeye göndermişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*