ABD – Çin – Tayvan gerilimi sürüyor… Biden’den Tayvan çıkışı

ABD - Çin - Tayvan gerilimi sürüyor... Biden'den Tayvan çıkışı
ABD - Çin - Tayvan gerilimi sürüyor... Biden'den Tayvan çıkışı

ABD- Çin- Tayvan üçgeninde gerilim yüksek. Bu kez Tayvan ile ilgili Çin’e yönelik mesaj bizzat Amerikan Başkanı Joe Biden’dan geldi.

“İnsanların Biden’ın Çin ile yeni bir soğuk savaş başlatmak istediğini söylediğini duyuyorsunuz. Ben Çin ile soğuk bir savaş istemiyorum. Sadece Çin’in geri adım atmayacağımızı anlamasını istiyorum. Hiçbir şeyi değiştirmeyeceğiz. Çin saldırmaya çalışırsa ABD’nin Tayvan’ın savunmasına geleceğini mi söylüyorum? Evet. Bunu yapma taahhüdümüz var.”

Biden’ın bu açıklamaları, Çin’in Tayvan’ın hukuken kendi toprakları olduğunu iddia ettiği ve egemenliğini kabul etmesi için de güç kullanmaktan kaçınmayacağını duyurduğu bir dönemde yapması dikkat çekiyor.

Amerikan Savunma Bakanı Lloyd Austin’den de benzer bir açıklama geldi.

“Tek Çin politikamıza bağlı kalmaya devam ediyoruz. Bizden önceki yönetimlerde yaptığımız gibi, Tayvan’a kendisini savunması için ihtiyaç duyduğu yetenekler konusunda yardım etmeye devam edeceğiz ve bu nedenle buna odaklanmayı sürdürüceğiz.”

Amerika’ya pasifiğin karşı ucundan, Çin’den yanıt gecikmedi.

“ABD’yi, tek Çin ilkesine etkin bir şekilde bağlı kalmaya, Tayvan konusunda söz ve davranışlarında dikkatli olmaya ve Tayvan’ın ayrılıkçı güçlerine yanlış sinyaller göndermemeye, Çin-ABD ilişkilerine, barışa ve Tayvan Boğazı’ndaki istikrara ciddi zarar vermeme çağırıyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*