10 büyükelçi nasıl geri adım attı? Bakan Çavuşoğlu CNN TÜRK’te anlattı

10 büyükelçi nasıl geri adım attı? Bakan Çavuşoğlu CNN TÜRK'te anlattı
10 büyükelçi nasıl geri adım attı? Bakan Çavuşoğlu CNN TÜRK'te anlattı

“Elçileri sınır dışı etmek için çalışmalara başlamıştık” dedi. 10 büyükelçinin tepki çeken Kavala bildirisinden geri adımının perde arkasını açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın sorularını cevaplandırdı. 10 büyükelçinin Kavala bildirisinden geri adım açıklamasına kadar geçen süreçte bilinmeyenleri aktaran Çavuşoğlu şöyle konuştu:

“Sayın Cumhurbaşkanımız bana bizzat ‘Bu kişilerin sınır dışı edilmesi ile ilgili çalışmaları başlat. Sınır dışı etmemiz gerekiyor’ dedi. Biz de bu talimat doğrultusunda çalışmaları başlattık. Cumhurbaşkanımızın Eskişehir’deki konuşmasından sonra panik daha da derinleşti. Dışarıdan da soranlar oldu, başka ülkelerden de soranlar oldu ‘Ne olacak?’ diye. Öğrendiğimiz kadarı ile Sayın Cumhurbaşkanımız da söyledikten sonra bavullarını toplamaya başlayanlar olmuş. Bu açıklamayı yapanlar nasıl geri dönebiliriz, bunu nasıl düzeltebiliriz arayışına girdiler. Kimisi yardımcısını suçluyor. Hiçbir bilgi gizli kalmıyor.”

Çavuşoğlu bildirinin elçiliklerdeki genç diplomatlar tarafından başlatılan bir süreç olduğunu, büyükelçilerinse onay verdiğini aktardı. ABD başta olmak üzere bazı elçilerin de bildiri nedeniyle merkezden onay aldığını fakat açıklamanın arkasında Biden’ın olduğu iddialarının doğru olmadığını, Danimarka, Finlandiya, Norveç ve İsveç’in oluşturduğu Nordik ülkelerin öncülük ettiğini söyledi. 

Dışişleri Bakanı bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için gerekli tedbirlerin de alınacağını belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*